Jedną z ciekawszych tras turystycznych, dzięki którym można odkrywać magię Podlasia, jest Podlaski Szlak Bociani. Dla kogo wycieczki po tej trasie mogą się okazać wyjątkową przygodą? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas takiej podróży?
O Podlaskim Szlaku Bocianim
O tym, że Podlasie to wyjątkowa kraina, wie większość z nas. Nie brak tu malowniczych wiosek, pięknych krajobrazów oraz przyrodniczych skarbów, którym z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. W wielu miejscowościach można tu podziwiać bocianie gniazda, których ogromna ilość może zaskoczyć niejednego turystę. W 2002 roku narodził się pomysł, by stworzyć trasę turystyczną łączącą te miejscowości, w których panują najlepsze warunki do obserwowania bocianów. Powstała w ten sposób trasa turystyczna, licząca sobie ponad 400 km długości. Kto ją pokona, ten pozna Podlasie i jego przyrodnicze skarby, a przy okazji miło spędzi czas w sielskich miejscowościach.
Podlaski Szlak Bociani przebiega m.in. przez teren czterech parków narodowych: Białowieskiego, Narwiańskiego, Biebrzańskiego oraz Wigierskiego. Każdy z tych parków sam w sobie jest nie lada gratką, a każdy sposób odkrywania ich piękna jest dobry. Na Podlaskim Szlaku Bocianim znalazły się też tak ciekawe miejscowości, jak Białowieża, Narewka, Suraż oraz Tykocin. Ta ciekawa trasa turystyczna przebiega też przez słynne Pentowo (znane jako Europejska Wieś Bociania) oraz przez Sztabin, znany z malowniczej przystani na Biebrzy. Wigry, Stańczyki – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wędrówka Podlaskim Szlakiem Bocianim stanie się nie lada gratką dla każdego – nie tylko dla miłośników przyrody oraz dla ornitologów.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości redaktorów portalu https://www.sokolow24.pl/.