Używaj mniej produktów z tworzyw sztucznych
Czy wiesz, że co sekundę do morza wrzucanych jest około 200 kilogramów plastiku, a co najmniej 70% z nich trafia na dno morskie? Wpływa to na bioróżnorodność żyjącą w wodach i grozi zniszczeniem plaż, jakie znamy.
Jednym ze sposobów ograniczenia tego negatywnego wpływu jest używanie mniejszej ilości produktów w opakowaniach plastikowych. Dzieje się tak dlatego, że plastik jest jednym z najbardziej szkodliwych materiałów dla oceanów.
Można wprowadzać do stylu życia małe zmiany, które robią różnicę:
Preferuj produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu;
Używaj ekologicznych toreb na zakupy;
Unikaj słomek;
Kupuj mniej produktów w opakowaniach, a więcej luzem.
Nie kupuj produktów, które mają wpływ na życie morskie
Produkty wytwarzane z organizmów morskich są obecnie licznie obecne na rynku. Należą do nich:
Biżuteria z koralowca,
Akcesoria dekoracyjne wykonane ze skorupy żółwia,
Muszle ślimaków,
Produkty pozyskiwane z niektórych gatunków, takich jak m.in. rekiny.
Większość z nich powstaje w wyniku nieselektywnych połowów, które zagrażają życiu wielu gatunków. Niektóre z nich są nawet zagrożone. Dlatego nie należy kupować takich przedmiotów. Podczas podróży może kusić, by zabrać ze sobą pamiątkę związaną z życiem morskim, ale w ten sposób przyczyniasz się do rozwoju tych praktyk, z których większość jest nielegalna. Jeśli pragniesz produktów wytworzonych z morza, sprawdzaj etykiety. Powinny one posiadać certyfikat potwierdzający, że zostały wyprodukowane z zastosowaniem zrównoważonych praktyk.
Nie zostawiaj śmieci na plażach
Wydaje się to oczywistym zaleceniem, ale nigdy nie zaszkodzi powtózyć. Wyrzucaj śmieci w wyznaczonych miejscach, bądź jednym z tych turystów, którzy podróżują bez zanieczyszczania środowiska.
Należy wziąć pod uwagę, że na przykład naturalny rozkład niedopałków papierosów trwa do 20 lat. Gatunki morskie mogą się nimi żywić i doznać nieodwracalnych szkód.
Ale nie chodzi tylko o spożywanie śmieci. Gatunki morskie są narażone na ryzyko zaplątania się w śmieci pływające w morzu, takie jak plastikowe krążki używane do łączenia puszek po napojach.
Oto przykład: w 1993 roku na całym świecie pojawiło się zdjęcie żółwia. Zwierzę zostało uwięzione w plastikowej obręczy z szcześciopaka puszek i uległo deformacji. Zagroziło to jego istnieniu, dopóki nie zostało uratowane przez obrońców przyrody. Żółw o imieniu „Peanut” to tylko jeden z przykładów tego, co odpady mogą zrobić z oceanami.