Strach przed lataniem – przyczyny i symptomy

Niepokój, zimne poty, tachykardia… Czy kiedykolwiek doświadczyłeś tych objawów podczas wsiadania do samolotu? Możesz cierpieć na lęk przed lataniemnie niewiedząc o tym. Jesr to rodzaj fobii, która może dotyczyć od 20% do 40% osób w społeczeństwie. Jeśli nie cierpisz na tę chorobę, to zapewne znasz kogoś, kto na nią cierpi i kto oprócz wymienionych objawów odczuwa paraliżujący strach i odmawia lotu samolotem.

W obu przypadkach warto poznać podstawowe wskazówki, jak pokonać ten strach, ponieważ podróżowanie samolotem jest wspaniałym doświadczeniem, a poza tym czymś podstawowym w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Dobra wiadomość jest taka, że jest to problem, który można w 100% rozwiązać. 

Jak nazywa się strach przed lataniem?

Strach przed lataniem nazywany jest aerofobią. Powoduje ona irracjonalny lęk przed wszystkim, co wiąże się z oderwaniem stóp od ziemi i jest jedną z 500 fobii opisanych przez naukę. Lęk przed lataniem samolotem, helikopterem, balonem lub innym środkiem transportu powietrznego zajmuje 3 miejsce wśród 10 najczęściej występujących fobii na świecie. Aerofobia powoduje lęk i zdenerwowanie, które mogą prowadzić do irracjonalnych zachowań.

Co jest przyczyną aerofobii?

Osoby z aerofobią obawiają się przede wszystkim, że dojdzie do wypadku lub tragedii. Niektórzy eksperci twierdzą, że zwykle pojawia się ona w wieku 13 lat lub wcześniej, pod wpływem jakiejś wiadomości, filmu lub komentarza. Może nie mieć określonego źródła, jak w przypadku większości fobii. 

Lęk aerofoba może się nasilić, jeśli osoba cierpi również na lęk wysokości (akrofobia) i lęk przed zamknięciem (klaustrofobia). Sam strach przed lotem i poczucie zamknięcia, bez możliwości ucieczki, może sprawić, że osoba cierpiąca na aerofobię stanie się kłękiem nerwów.

Objawy strachu przed lataniem

Dla osób cierpiących na lęk przed lataniem i lęk przed samolotami wyjazd na wakacje, podróż służbowa lub jakakolwiek inna podróż może być bardzo frustrująca i traumatyczna. Jest to problem nie tylko dla osoby chorej, ale także dla jej otoczenia.

Objawy aerofobii lub strachu przed samolotami to:

  • Pocenie się, tachykardia, kołatanie serca;
  • Skrajny niepokój, a nawet ataki paniki;
  • Wzrost ciśnienia krwi;
  • Lęk w czasie oczekiwania (od kilku dni przed lotem);
  • Skurcz żołądka, nudności lub wymioty.