Skarby Hiszpanii. Montserrat

Montserrat to jedno z ciekawszych miejsc, na które warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po Hiszpanii. Tu, w niewielkiej odległości od tętniącej życiem Barcelony, każdy z nas może spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jakie atrakcje sprawiają, że biura podróży tak chętnie uwzględniają to miejsce w swoich turystycznych ofertach?

Montserrat to piękny klasztor benedyktynów oraz słynne sanktuarium Czarnej Madonny (patronki Katalonii). Ten cenny zabytek sakralny wznosi się na wzgórzu Montserrat, osiągającym wysokość 1236 m. n.p.m. Górska sceneria przyciąga tu turystów, podobnie jak ciekawe dzieje tego miejsca. Samo wzgórze od lat 80. XX wieku jest objęte ochroną jako park przyrodniczy, mogący się pochwalić pięknymi widokami oraz rozległymi lasami o typowo śródziemnomorskim charakterze.

Dla wielu mieszkańców Katalonii, Montserrat jest jednak w pierwszej kolejności miejscem kultu religijnego. Tutejszy klasztor Benedyktynów odegrał ważną rolę w dziejach Katalonii, m.in. jako ostoja języka katalońskiego. Dla wiernych miejsce to z kolei jest bardzo ważne ze względu na kult Czarnej Madonny, który już w XV wieku miał spore znaczenie. Oficjalnie Czarna Madonna została patronką Katalonii w 1881 roku, w czasach papieża Leona XIII.

Jakie atrakcje czekają na turystów, którzy zdecydują się odwiedzić to miejsce? Wspaniały plac Santa Maria oraz bazylika, przyciągająca uwagę swoją neorenesansową fasadą to najważniejsze punkty w tym miejscu. W samej bazylice najważniejsza jest drewniana romańska rzeźba Czarnej Madonny. Pochodzi ona z XII wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Hiszpania. Aby ją zobaczyć, trzeba udać się za ołtarz główny, przy czym zwykle do Czarnej Madonny czeka kolejka wiernych. Oprócz bazyliki, w trakcie wycieczki po Montserrat warto zajrzeć do benedyktyńskiego klasztoru oraz zwiedzić muzeum, w którym zgromadzono sporo cennych eksponatów. Są to głównie zabytki pochodzące z okolicznych stanowisk archeologicznych oraz obrazy, wykonane przez hiszpańskich i  katalońskich artystów. Taka kolekcja robi wrażenie i sprawia, że pobyt w tym miejscu każdemu z nas może sprawić wiele radości. To jeden z tych punktów, których podczas wycieczki po okolicach Barcelony nie można pominąć.