Błędy, które zwiększają budżet w podróży

Nie sporządzanie budżetu

Wierzcie lub nie, ale jednym z najczęstszych błędów w planowaniu budżetu podróży jest brak planowania budżetu. Podróżowanie bez wiedzy o dostępnych zasobach może spowodować poważne komplikacje, zwłaszcza jeśli chodzi o zaległe rachunki, z którymi trzeba będzie się zmierzyć po powrocie do domu.

Nie trzymanie się swojego budżetu

Wielu podróżnych sporządza szczegółowy plan wydatków, ale gdy przychodzi czas na jego realizację, zapomina o nim, co przynosi niewiele korzyści w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Budżetowanie zbyt sztywno lub zbyt luźno

Zbyt sztywny budżet może powodować frustrację, a także zmniejszyć radość z podróży, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tego typu praktyk. Z drugiej strony, bardzo elastyczny budżet spowoduje, że pieniędzy będzie szybko ubywać, ponieważ nie ma realnego limitu wydatków. Warto być ze sobą szczerym i ustalić realistyczny budżet, najlepiej dzienny.

Brak kontroli wydatków w szczycie sezonu

W szczycie sezonu (wakacje szkolne, Boże Narodzenie, Nowy Rok, karnawał, Wielkanoc) ceny hoteli i lotów są zazwyczaj wyższe niż w pozostałych porach roku. Aby sprawdzić tę tendencję, należy sprawdzić w Internecie ceny wybranych usług w różnych terminach.

Niesprawdzanie, czy bilety zawierają podatki i opłaty

Przy zakupie biletu należy sprawdzić, czy cena zawiera różne opłaty i podatki związane z wybranym środkiem transportu i korzystaniem z lotniska. Eksperci sugerują kupowanie biletów z 180-dniowym wyprzedzeniem, aby znaleźć znaczące różnice w cenach. Unikaj zakupów w ostatniej chwili.

Kupowanie wycieczek bez porównywania cen

Ważne jest, aby przed wyborem opcji rozejrzeć się różnych opcjach. Jeśli nie znasz zalet, wad i cen każdej z tych opcji, nie będziesz wiedział, która z nich jest najlepsza: wycieczka objazdowa, pakiet all inclusive czy samodzielnie zaplanowana podróż.

Niesprawdzenie usług hotelowych

Podobnie jak w przypadku podatków i opłat za bilety, warto sprawdzić, czy hotel, w którym się zatrzymasz, oferuje bezpłatne śniadanie, parking i Wi-Fi, a także inne usługi, które mogą Cię zainteresować.

Nieznajomość kursu wymiany walut

Jeśli wybierasz się do innego kraju, znajomość kursów wymiany walut jest doskonałym sposobem na lepszą kontrolę nad pieniędzmi.

Jeśli to możliwe, kup walutę obcą, której będziesz używać, w swoim banku lub kraju pochodzenia. Dowiedz się, gdzie można bezpiecznie dokonywać transakcji walutowych w miejscu docelowym, i unikaj kantorów na lotniskach (mają one zwykle bardzo niekorzystne kursy).

Przygotuj różne środki płatnicze (międzynarodowe karty kredytowe/debetowe, gotówka) i poinformuj bank o wyjeździe z kraju, aby nie anulował Twoich instrumentów finansowych z powodu nietypowych transakcji.

One thought on “Błędy, które zwiększają budżet w podróży

Dodaj komentarz